KIERUNKI DZIAŁANIA KOMISJI TURYSTYKI PIESZEJ ZG PTTK
I OGNIW TURYSTYKI PIESZEJ W KADENCJI 2013-2017

I. SPRAWY ORGANIZACYJNE
  1. Powołać zespoły problemowe KTP ZG PTTK i określić zakresy ich działania ukierunkowane na następujące zagadnienia:
    • szkolenie i ewidencja Przodowników Turystyki Pieszej,
    • znakowanie szlaków pieszych i szkolenie znakarzy,
    • imprezy turystyki pieszej (centralne, ogólnopolskie akcje rocznicowe),
    • weryfikacja Odznak Turystyki Pieszej,
    • informacja o pracy i podejmowanych działaniach Komisji,
    • popularyzacja turystyki pieszej i funkcji MPTP wśród młodzieży.
  2. Dążyć do rozszerzenia sieci Oddziałowych Komisji Turystyki Pieszej jako głównego ogniwa popularyzującego rozwój turystyki pieszej.
  3. Utrzymywać stałą współpracę z "Gościńcem" ZG PTTK w celu przekazywania czytelnikom aktualnych informacji o pracach KTP ZG PTTK i popularyzacji osiągnięć jednostek terenowych.
  4. Kontynuować systematyczne wydawanie "Piechura" jako biuletynu KTP ZG PTTK poświęconego problematyce środowiska Przodowników Turystyki Pieszej.
  5. Prowadzić i regularnie aktualizować stronę internetową Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK.
  6. Kontynuować dokumentowanie aktualnych prac KTP ZG PTTK i dokonań jednostek terenowych przez tworzenie podręcznego archiwum bazującego na zapisach elektronicznych.
  7. Kontynuować popularyzację dorobku jednostek turystyki pieszej przez organizowanie wystaw w gmachu ZG PTTK.
  8. Dążyć do stałej współpracy z ogniwami terenowymi, wykorzystując w tym celu również zebrania wyjazdowe KTP ZG oraz imprezy centralne.
  9. Kontynuować współpracę z Komisjami programowymi Towarzystwa, Radami i innymi Komisjami turystyki kwalifikowanej.
  10. Współpracować z komórkami ZG prowadzącymi działalność na rzecz turystów niepełnosprawnych.
  11. Prowadzić prace zmierzające do redakcyjnego i merytorycznego doskonalenia regulaminów turystyki pieszej.
  12. Uczestniczyć w centralnych przedsięwzięciach podejmowanych przez ZG PTTK.
  13. Znowelizować regulamin KTP
II. IMPREZY
  1. Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK za pośrednictwem OKTP powinna corocznie organizować dwie tradycyjne imprezy centralne.
  2. Przygotować i przeprowadzić Ogólnopolskie Wysokokwalifikowane Rajdy Piesze we współdziałaniu z Oddziałowymi Komisjami Turystyki Pieszej:
    w roku 2014 organizator Oddział PTTK w Gdańsku,
    w roku 2015 organizator Oddział PTTK w Siedlcach,
    w roku 2016 organizator Oddział PTTK w Lwówku Śląskim
    w roku 2017 organizator do ustalenia.
  3. Przygotować i przeprowadzić Ogólnopolskie Zloty Przodowników Turystyki Pieszej we współdziałaniu z Oddziałowymi Komisjami Turystyki Pieszej:
    w roku 2014 organizator Oddział PTTK "Ziemi Gnieźnieńskiej" w Gnieźnie,
    w roku 2015 organizator Oddział PTTK w Rzeszowie,
    w roku 2016 organizator Oddział PTTK w Grudziądzu,
    w roku 2017 organizator do ustalenia.
    W tematyce obrad zespołów zlotowych należy uwzględnić również udział Przodowników Turystyki Pieszej w realizacji zadań programowych Towarzystwa.
  4. Inicjować imprezy i odznaki o tematyce historycznej oraz nadzorować ich realizację.
  5. Popularyzować i promować ciekawe inicjatywy podejmowane przez komisje i kluby piesze na terenie kraju.
  6. Zorganizować uroczyste podsumowanie akcji i Indywidualnego Rajdu w 150. rocznicę Powstania Styczniowego.
III. ODZNAKI TURYSTYKI PIESZEJ
  1. Systematyczne weryfikowanie i przyznawanie Dużych OTP i "OTP Za Wytrwałość".
  2. Prowadzenie ewidencji Terenowych Referatów Weryfikacji OTP, zatwierdzanie zmian w ich składach osobowych oraz aktualizacja zakresu uprawnień.
  3. Piecza nad systematycznym zabezpieczaniem podaży regulaminów książeczek i odznak turystyki pieszej.
IV. SZKOLENIE I EWIDENCJA PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI PIESZEJ.
  1. Zatwierdzanie składów osobowych zespołów egzaminacyjnych. Udział członków KTP ZG PTTK lub osób przez nią upoważnionych we wszystkich egzaminach dla kandydatów na Przodowników Turystyki Pieszej i egzaminach na rozszerzanie uprawnień.
  2. Organizowanie egzaminów podczas Ogólnopolskich Zlotów Przodowników Turystyki Pieszej i zakończeniach kolejnych OWRP oraz w innych terminach i miejscach wybranych przez KTP ZG PTTK i na określonych przez nią zasadach.
  3. Kontynuować prace związane z aktualizacją i rozbudową bazy pytań egzaminacyjnych.
  4. Kontynuować prace związane z komputerową ewidencją Przodowników Turystyki Pieszej.
  5. Popularyzować i promować uprawnienia Młodzieżowego Przodownika Turystyki Pieszej.
  6. Wyróżnianie szczególnie zasłużonych Przodowników Turystyki Pieszej tytułami i dyplomami "Zasłużony dla Turystyki Pieszej" oraz godnością Honorowych Przodowników Turystyki Pieszej.
V. SPRAWY ZNAKARSKIE
  1. Prowadzić ewidencję nizinnych szlaków pieszych i aktualizować je.
  2. Prowadzić ewidencję znakarzy nizinnych szlaków pieszych, przedłużać uprawnienia.
  3. Prowadzić szkolenia znakarzy nizinnych szlaków pieszych (w tym raz w roku na Centralnym Kursie Znakarzy) i nadawać uprawnienia.
  4. Prowadzić nadzór nad działalnością grup znakarskich.
  5. Prowadzić lustrację prowadzonych prac znakarskich.
  6. We współdziałaniu z COTG dążyć do zewidencjonowania szlaków w systemie GPS.
  7. W sytuacji niewystarczających nakładów na znakowanie, należy w pierwszej kolejności kierować środki na odnawianie i modernizację szlaków międzynarodowych i najbardziej uczęszczanych szlaków położonych w rejonie imprez centralnych.
  8. Nowe szlaki należy znakować w sytuacjach wyjątkowo uzasadnionych.
  9. Kontynuować organizowanie corocznych Ogólnopolskich Narad Znakarzy Nizinnych Szlaków Pieszych.
  10. Prowadzić prace nad nowelizacją Instrukcji Znakarskiej

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK