V OGÓLNOPOLSKI RAJD PIESZY - 1957

V Ogólnopolski Rajd Pieszy PTTK zaprowadził turystów na trasy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Impreza trwała od 5 do 18 sierpnia 1957 roku z zakończeniem w Łagowie Lubuskim. Interesujące trasy wiodły przez piękne, atrakcyjne krajoznawczo tereny. Organizatorzy przygotowali tym razem aż 18 tras, było wiec, w czym wybierać. Doświadczeni turyści mogli wybrać się z własnymi namiotami na trasy całkowicie niezagospodarowane. Niektóre z tras uznano za wskazane dla młodzieży.
Uczestnikom rajdu zaproponowano 6 tras14 -dniowych, 5 tras 8 – dniowych i 7 tras 4 – dniowych. Długość przejść dziennych była zgodna z wymogami określonymi w Regulaminie Odznaki Turystyki Pieszej. Zaobserwowano, że znaczna grupa uczestników to stali bywalcy rajdu wierni imprezie od kilku lat a niektórzy od początku.
Stwierdzono ponadto, że stali bywalcy tej imprezy to doświadczeni turyści piesi rozsmakowani w tego typu wędrówce, wielu z nich posiada uprawnienia Przodowników Turystyki Pieszej.
Organizatorami imprezy były Okręgowe Komisje Turystyki Pieszej w Poznaniu i Zielonej Górze.

Opracował: Włodzimierz Majdewicz
Fotografie ze zbiorów Wandy Bem

Wśród siedzących trzeci od prawej Edmund Mieroszewicz, czwarty Henryk Tomkiewicz

Edmund Mieroszewicz na czele kolumny turystów