OWRP to doskonała propozycja na urlop lub wakacje


Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy w skrócie OWRP to impreza z kilkudziesięcioletnią tradycją. Każdego roku KTP ZG PTTK powierza organizację tego wielodniowego rajdu pieszego innemu prężnemu zespołowi Przodowników Turystyki Pieszej. OWRP odbywa się zawsze w lipcu, cieszy się niesłabnącym powodzeniem turystów. Po załatwieniu formalności związanych ze zgłoszeniem turyści wędrują na wybranych trasach. Organizatorzy zapewniają im transport ekwipunku i sprzętu biwakowego oraz szereg innych świadczeń. Każdego roku na trasy OWRP rusza średnio od 300 do 450 osób w różnym wieku o różnorodnych zainteresowaniach i różnej zasobności portfeli. Normalnym widokiem na OWRP są wędrujące rodziny, często z całkiem małymi dziećmi.
Uważają oni, że OWRP to świetna i atrakcyjna forma spędzenia wakacji lub urlopu. Ci, którzy spróbowali wybrać się na lipcową wędrówkę w ramach OWRP pozostają przez lata wierni tej imprezie.
Zapytani dlaczego chodzą na OWRP odpowiadają w następujący sposób.

Zauroczeni OWRP
Jestem prezesem Klubu Turystyki Pieszej "Bibliochody" w Kwidzynie. Na pierwszej większej imprezie PTTK byliśmy w 1971 roku był to Centralny Rajd Pieszy na Pojezierzu Brodnickim.
Impreza była udana, ale jej urok psuło noszenie ciężkiego sprzętu.
Dowiedzieliśmy się wówczas, że podobny charakter ma Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy i tam wożą sprzęt.
Na pierwszy OWRP wybraliśmy się w 1973 roku, wtedy to jedna z tras przechodziła przez Kwidzyn. Mimo że wędrowaliśmy przez znajome tereny to bardziej podobała nam się organizacja tej imprezy - wożenie sprzętu, wspólne ogniska i zwiedzanie atrakcyjnych krajoznawczo miejsc. Pojechaliśmy więc na OWRP i w następnym roku i tak się zaczęło nasze zauroczenie tymi imprezami.
Co roku w innym województwie, przyjażń z innymi turystami, w każdym województwie różne miłe niespodzianki. Moc materiałów krajoznawczych szczególnie w ostatnich latach i coraz więcej wygód na biwakach ( gorąca woda, wstęp do budynków szkolnych w razie niepogody). Zdarzają się również wpadki organizacyjne, nie domalowane szlaki, nie powiadomienie sklepów w małych miejscowościach o odwiedzinach tak wielkiej ilości ludzi.
Jednak mino tych mankamentów starzy bywalcy pojawiają się na trasach OWRP co roku - tak jak my "Biblochody"w ty roku po raz 35 -ty, a ja już po raz 34.
OWRP pozwala nam na zdobywanie coraz większej ilości odznak krajoznawczych, którymi się pasjonujemy. Jednocześnie zaznaczam, że prowadziliśmy jedną z tras OWRP w 1985 roku.

Halina Klein z Kwidzyna.


Warto bywać na OWRP
"Uważam, że warto chodzić na OWRP, ponieważ co roku poznaję inny region kraju, inną tradycję i różne ciekawe zabytki architektury takie jak zamki, kościoły, czy też małe dworki.
W trakcie wędrówki można poznać wiele ciekawych faktów historycznych, można też uzyskać wiele ciekawych wiadomości z innych dziedzin. Warto chodzić na OWRP również z tego powodu, że na trasie rajdu spotykam się z kolegami i znajomymi z całej Polski. W czasie marszu i na biwakach rozmawiamy i bawimy się w miłej atmosferze. Lubię chodzić na OWRP, ponieważ codziennie śpimy w innym miejscu, w ten sposób zwiedziłem spory kawałek Polski."

Marcin Klemenski
uczeń z Włoszczakowic


O Ogólnopolskich Wysokokwalifikowanych Rajdach Pieszych
Dlaczego od 20 lat jeżdżę na OWRP i dlaczego czekam niecierpliwie na pierwsze dni lipcowej wędrówki?
Powodów jest kilka:
  • Szczegółowe poznawanie piękna naszej Ojczyzny.
    Wybieram zawsze te trasy, które pozawalają mi poznać nowe nieznane dotąd tereny danego regionu pod względem krajoznawczym i przyrodniczym.
  • Prowadząc przez wiele lat grupy młodzieżowe chciałam pokazać nie tylko piękno naszego kraju, alei inny sposób spędzania wakacji ( namioty, wędrówka po turystycznych szlakach).
  • Jest to dla mnie inny aktywny sposób spędzania urlopu - czas nieograniczony ramowymi godzinami posiłków, spania, wędrówek pieszych i td.
  • Nie można pominąć kwestii towarzyskiej.
    Przez wiele lat wędrówek nawiązały się znajomości a nawet przyjażnie (umawianie się na kolejny rok na wybrane trasy). Razem wędrujemy i spędzamy wieczory przy ogniskach, przed namiotami prowadząc "nocne Polaków rozmowy". Aby"poczuć smak" smak wędrowania trasami OWRP należy po prostu wybrać się za rok do Elbląga.

Nauczona wieloletnim doświadczeniem mogę poradzić, co zabrać na wędrówkę trasami OWRP.
  • namiot, śpiwór i karimatę
  • kocher (zestaw naczyń turystycznych) + kuchenka (palnik + naboje) + zestaw plastikowych naczyń
  • odpowiednie byty turystyczne (2 pary) + klapki z przeznaczeniem do kąpieli i chodzenia po obozowisku.
  • okrycie przeciwdeszczowe
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne
  • przybory toaletowe i apteczka I- pomocy
  • bielizna osobista + odzież wierzchnia (uwzględniająca warunki pogodowe)
  • mapy i przewodniki z danego regionu wędrówki

Urszula Szajda
Przodownik Turystyki Pieszej PTTK
Nr. 6637 ze Szczecina

W 2008 roku na ciekawe trasy 49 Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego zaprasza Oddział PTTK w Elblągu. Wszelkie informacje można uzyskać w czasie piątkowych dyżurów Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK , kontakt na stronie głównej.


Fotografie i opracowanie Włodzimierz Majdewicz

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.