REGULAMIN
ODZNAKI TURYSTYCZNEJ
"SZLAKIEM WRZEŚNIOWYCH VIRTUTI MILITARI"  

1. Odznakę ustanowiono z inicjatywy Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK we współdziałaniu z Komisją Zarządu Głównego PTTK do współpracy z Wojskiem.

2. Celem Odznaki jest przypomnienie Oddziałów Wojska Polskiego odznaczonych za walki we wrześniu 1939 roku Orderem VIRTUTI MILITARI.

3. Odznaka jest jednostopniowa.

4. Odznakę można zdobywać w dowolnym czasie na terenach historycznie związanych z wymienionymi Oddziałami Wojska Polskiego.

5. Warunkiem zdobycia odznaki jest uczestnictwo w wycieczkach, rajdach i zlotach turystycznych, których trasy wiodą szlakami bojowymi co najmniej trzech odznaczonych Orderem Virtuti Militari Oddziałów Wojska Polskiego.

6. Ponadto konieczne jest zwiedzenie co najmniej pięciu miejsc (miejsca bitew, potyczek, cmentarze wojenne, mogiły żołnierskie, pomniki, tablice pamiątkowe, muzea i izby pamięci) związanych z walkami lub stacjonowaniem wybranych Oddziałów.

7. Odznakę można zdobywać niezależnie od rodzaju uprawianej dyscypliny turystyki kwalifikowanej.

8. Forma udokumentowania odbytych wycieczek jest dowolna. Obowiązują potwierdzenia przodowników turystyki kwalifikowanej lub terenowe w formie dowolnie prowadzonego zapisu.

9. Regulamin Odznaki zawiera załącznik, w którym znajduje się wykaz Oddziałów Wojska Polskiego odznaczonych za czyny niezwykłego męstwa we wrześniu 1939 roku Orderem Virtuti Militari oraz spis miejsc z nimi związanych.

10. Weryfikację Odznaki "SZLAKAMI WRZEŚNIOWYCH VIRTUTI MILITARI" - prowadzą działające na terenie całej Polski Referaty Weryfikacyjne OTP.

11. Inicjatorzy Odznaki "SZLAKAMI WRZEŚNIOWYCH VIRTUTI MILITARI" zastrzegają sobie prawo ostatecznej interpretacji niniejszego Regulaminu.

9. Dystrybucją Odznaki zajmuje się Mokotowski Klub Turystyczno- Krajoznawczy im. Krystyny Krahelskiej Oddziału Stołecznego PTTK. Kontakt.
Krzysztof Stańczyk tel(k) 507155190.
adres 03-126 Warszawa ul. Pabla Picassa 9 m.44.

Spis miejscowości związanych historycznie z oddziałami Wojska Polskiego odznaczonymi Orderem Virtuti Militari za szczególne męstwo we wrześniu 1939 roku:

2 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW
Sandomierz, Staszów, Bełchatów, Borowa Góra k. Piotrkowa Tryb., Jeżów, Spólne, Grocholice, Wola Cyrusowa, Zakroczym, Błonie, Ołtarzew, Gołąbki, Ursus.

4 PUŁK STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

Cieszyn, Radłów, Biskupice, Bochnia, Szalanówka, Ułanów, Smólsko, Księżopol n. Tanwią, Cewków, Oleszyce, Dzików Nowy, Dzików Stary, Futory, Luszczacz, Łasocha, Tomaszów, Uhnów.

6 PUŁK PIECHOTY LEGIONÓW

Obryte, Wyszków, Brańszczyk, Jadów, Zawoda, Kałuszyn, Grodzisk, Guzew, Dębowce, Kamieniec, Wola Wodyńska, Oleśnica, Helenów, Rosa, Róża Podgórna, Jagodne, Wożuczyn, Rachanie, Suchowola, Krasnobród.

21 PUŁK PIECHOTY "DZIECI WARSZAWY"

Warszawa, Koziczyn, Lcśniewo, Chrostowa k. Ciechanowa, Chrostowo Wielkie, Opinogóra, Struga, Zielonka, Gniewniewice, Witolin, Kamionek, Grochów, Wawer, Wał Miedzeszyński, Wał Gocławski, Mokotów.

31 PUŁK STRZELCÓW KANIOWSKICH

Łódź, Sieradz, Błaszki k. Kalisza, Łagiewniki, Pszczonów, Mszczonów, Studzieniec, Karolinów, Łoś, Rytomoczydła, Basinów, Brzoza (Puszcza Kozienicka), Brzeźnica.

35 PUŁK PIECHOTY

Brześć n. Bugiem, Tuchola, Piła-Młyn, Ciechocin, Pamiętów, Sławęcin, Drożdżenica, Siciny, Klonowo, Lipienica, Szewin, Knipocin, Tuszyny, Nowy Jasicnicc, Kręgiel, Stronno, Przyisersk, Gostynin, Radziwiłka k. Wyszogrodu, Swiniary, Iłów.

36 PUŁK PIECHOTY LEGII AKADEMICKIEJ

Warszawa, Burzenin k. Widawy, Rypułtowice, Praszka, Solec, Wielgie, Pabianice, Ksawerów, Skoszewy, Chlebów, Mokra Lewa, Bartniki, Ruda n. Rawką, Otrębusy, Brwinów.

43 PUŁK PIECHOTY BAJOŃCZYKÓW

Dubno, Brody, Rokiciany, Ujazd, Tobiasze, Wólka Krzykowska, Sangróz, Przesiadłów, Lubochnia, Inowłódz, Brudzewice, Ossa, Borowiec, Waliska, Głowaczów, Studzianki, Przewóz, Samogoszcz, Maciejowice, Podwierzbie, Chełm, Tamawatka.

49 HUCULSKI PUŁK STRZELCÓW

Kołomyja, Kłodawa k. Kołaczyc, Barycz, Błazowa, Reczpol, Łętownia, Szumlaki, Mużyłowice, Czarnokońce, Lwów, Hołosk, Dublany, Myślenice, Mszary, Bogumiłowice, Brzeźna, Bobrowniki, Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Radomyśl Wielki, Mielec, Kolbuszowa.

64 POMORSKI PUŁK STRZELCÓW MURMAŃSKICH

Grudziądz, Słupski Młyn, Dąbrówka Królewska, Nowa Góra, Annowo, Gruta, Jawonowo, Zakrzcwo, Murzyce, Klewków, Łowicz, Słup, Debinki, Czerniewo.

73 PUŁK PIECHOTY

Katowice, Piotrowice Śląskie, Załęże, Tychy, Żwaków, Wyry, Pacanów, Skoczów, Łoniów, Zawidze, Zdziary n. Sanem, Zarzecze, Szeligi, Banachy, Dąbrowica, Biłgoraj, Rudka, Zwierzyniec, Szarowola, Las "Dąbrowa", Tomaszów Lubelski.

84 PUŁK STRZELCÓW POLESKICH

Pińsk, Łuninicc, Sosów, Teofilów, Żary, Wydma Żar, Słupi Kącik, Pieńki, Drużbice, Tuszyn, Kruszów, Puszcza Mariańska, Żyrardów, Wiskitki, Leszno, Wiersze, Nowe Budy, Kazuń, Cybulice Małe.

1 MORSKI PUŁK STRZELCÓW

Wejherowo, Reda, Dębogórze, Suchy Dwór, Kosakowo, Obłuże, Gdynia-Babi Dół.

2 MORSKI PUŁK STRZELCÓW

Gdynia, Wejherowo, Kolibki, Mały Kack, Orłowo, Redłowo, Witomino, Chwarzno, Osowa, Reda, Rumia, Mosty, Mechelin, Dębogórze, Gdynia-Babi Dół.

BATALION OBRONY NARODOWEJ GDYNIA-I

Gdynia, Koleczkowo, Wieźli no, Łężyce, Zagórze, Biała Rzeka, Reda, Pierwoszyno, Kosakowo, Gdynia-Babi Dół.

ZAŁOGA WESTERPLATTE
Półwysep Westerplatte

9 PUŁK UŁANÓW MAŁOPOLSKICH

Trembowla, Parzęczew, Uniejów, Wartkowice, Zamość, Kampinos, Grabi na, Sieraków, Pociecha, Laski.

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

Białokrynica k. Krzemieńca, Mokra, Rozprza, Kruszew, Drużbice, Tuszyn, Żuromin, Cyrusowa Wola, Cyganka, Teresin k. Sochaczewa, Górki, Cyganka, Wólka Mlądzka, Mińsk Mazowiecki, Palmiry, Łomianki.

14 PUŁK UŁANÓW JAZŁOWIECKJCH

Lwów, Nakiełka k. Poznania, Starołęka - mosty na Warcie, Poznań, Uniejów, Wartkowice, Gostków, Krzepocinek, Topola, Sochaczew, Trojanów, Szymanów, Witkowice, Górki, Granica, Cybulice Duże, Czeczotki, Kazuń, Sieraków, Laski, Wólka Węglowa, Kiełpin, Łomianki, Buraków, Warszawa.

17 PUŁK UŁANÓW WIELKOPOLSKICH

Leszno, Sobota, Walewice, Zduny Kościelne, Chroślin, Helenów, Mistrzewice, Konary, Piotrowice, Wola Zbrożkowa, Brochów, Demboskie, Polesie Stare, Cybulice Małe, Cisowe, Sieraków, Laski, Bielany, Warszawa, Rydzyna.

18 PUŁK UŁANÓW POMORSKICH

Grudziądz, Pawłowo, Racławki, Nowa Cerkiew, Strenowo, Jakubowo, Lotyń, Kruszynka, Krojanty, Jeziorki, Rytel, Kwieki, Gacno, Bukowiec, Drzycin, Grupa.

19 PUŁK UŁANÓW WOŁYŃSKICH

Ostróg n. Horyniem, Wieluń, Rębielice Królewskie, Ostrowy, Zeromiej, Cyrusowa Wola, Przyłęk, Brzeziny, Puszcza Mariańska, Kampinos, Kazuń, Chotomów, Stara Miłosna, Mińsk Mazowiecki, Cyganka, Grabowice, Tyszowice, Majdan Krynicki, Wólka Horyniecka, Jacnia, Suchowola, Huta Różaniecka, Władypol k. Sambora, Radość k. Warszawy.

21 PUŁK UŁANÓW NADWIŚLAŃSKICH

Równe, Miedzno-Ostrowy, Krzepice, Wilkowiecko, Rębielice, Zakrzówek Szlachecki, Mokra, Biała Oksza, Niesułków, Wola Cyrusowa, Cyganka, Wólka Mlądzka, Palmiry, Łomianki.

24 PUŁK UŁANOW

Kraśnik, Góra Ludwiki, Wysoka, Jordanów, Tokarnia, Spytkowice, Krzcsławicc, Grabie, Łapanów, Leszczyny, Rzeszów, Jarosław, Wysock, Prudcnko, Jaworowo, Dobrosin, Zboiska, Grzybowice Wielkie.

25 PUŁK UŁANÓW WIELKOPOLSKICH

Ruzana, Działdowo, Lidzbark, Zabiny, Grzebowilk, Siennica, Komarów, Niemierz, Janówka, Suchowola, Podrusowo, Ciotusza, Krasnobród, Podklasztor, Broszki, Chlipie, Rajtarowice, Radonice, Koniuchy.

2 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH

Hrubieszów, Mokra, Kocina Zasmolę, Kamieńsk, Cyrusowa Wola, Mińsk Mazowiecki, Krasnobród, Huta Różaniecka, Majdan Ruszkowski, Suchowola, Jacna, Kaczorki, Niemirówek.

7 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH WIELKOPOLSKICH

Biedrusko, Murowana Gośiina, Czamkowo, Dyszyn, Wola Zbrozkowa, Brochów, Witkowice, Biała Góra, Mistrzewice, Demboskie, Cisowe, Górki, Laski, Warszawa.

10 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH

Łańcut, Skomielna Biała, Naprawa, Krzeszów, Stróża, Pcim, Tenczyn, Lubin, Krzywice, Wiśnicz, Rzeszów, Łańcut, Przeworsk, Krakowiec, Malechowo, Zboiska.

2 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Dubno, Mokra, Cyrusowa Wola, Przyłęk, Mińsk Mazowiecki, Palmiry, Łomianki, Wygoda, Jeżów, Stryków, Cyganka, Majdan Krynicki, Jacnia.

4 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Suwałki, Augustów, Śniadów, Wizna, Czerwony Bor, Nadbory, Długoborze, Gać, Rutki, Hodyszewo, Kamień, Olszewo, Puszcza Białowieska, Zawieprzyce, Kijany, Serokomla, Józefów, Wola Gułowska.

6 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Stanisławów, Nekla, Poznań, Gniezno, Kleczewo, Dąbie, Uniejow, Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Kutno, Żychlin, Luszyn, Omolin, Iłów, Witkowice, Polesie Stare, Sieraków, Palmiry, Laski, Wólka Węglowa, Łomianki, Warszawa.

7 WIELKOPOLSKI DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Poznań, Daszyn, Walewice, Sobota, Sobocka Wieś, Wola Zbrożkowa, Głowno, Bielawy, Helenów, Brochów, Witkowice, Górki, Zamość, Sieraków, Izabelin, Laski, Wólka Węglowa, Warszawa.

9 DYWIZJON ARTYLERII KONNEJ

Baranowicze, Petrykozy, Rudka, Maliszew, Pcłczanka, Józefów, Cegłów, Grzebowilk, Siennica, Gończyce, Rejowiec, Krasnobród, Suchowola, Broszki, Chlipie, Władypol

11 KARPACKI PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

Stanisławów, Kołomyja, Strzyżów, Błażowa, Przemyśl, Medyka, Sądowa Wisznia, Dobrostany, Lasy Janowskie, Lwów, Brzuchowice.

16 PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

Grudziądz, Księże Góry, Dąbrówka Królewska, Annowo, Łasin, Rogozno Zamek, Malszyce, Klewków, Łowicz, Sirzniki, Uderz Mały, Budy Stare, Witkowice, Puszcza Mariańska, Modlin.

17 PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

Gniezno, Topola, Tum, Łęczyca, Gozdków, Rogulice, Zagaj Stary, Modlna, Skotniki, Gaj Stary, Siemienice, Jagniątki, Dybówka, Sobota, Różyce, Zofiówka, Ruszki, Adamowa Góra, Sokuke, Osiek.

18 PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

Ostrów Mazowiecka, Ostrołęka, Nowogród, Łomża, Piątnica, Grądy, Kupiska Stare, Zambrów, Śniadowo, Łętownica, Mościska, Medyka.

23 BATALION SAPERÓW GÓRNOŚLĄSKICH

Mysłowice, Panewniki, Mikołajów, Lasy Pszczyńskie, Tarnowskie Góry, Oświęcim, Baranów, Rozwadów, Stalowa Wola, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski.

4 PUŁK LOTNICZY

Toruń, Markowo, Gruta, Kaczkowo k.Gniezna, Poczałkowo, Grudziądz, Osięciny, Solec Kujawski, Kierz, Adamków, Adamków k.Brześca n.Bugiem, Chełmno.
Oprócz miejscowości wymienionych w wykazie na odznakę turystyczną "SZLAKIEM WRZEŚNIOWYCH VIRTUTI MILITARI" może być zaliczone zwiedzanie innych miejsc, których związek z Oddziałami Wojska Polskiego uwzględnionymi w regulaminie jest udokumentowany.

Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.