KURS ZNAKARZY SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH PTTK
WÓLKA NADBUŻNA 28 – 30 lipca 2023 r.

Szkolenie nowej kadry znakarzy szlaków turystycznych odbyło się w Wólce Nadbużnej w Ośrodku Wypoczynkowym "Pod Sosną", gm. Siemiatycze. Organizatorem przedsięwzięcia był Zarząd Główny PTTK oraz Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK.
  Kurs odbywał się w ramach projektu "Szkolenie znakarzy szlaków turystycznych PTTK" dofinansowanego ze środków MSiT. 
  Uczestnicy kursu po zdaniu egzaminu będą w ramach wolontariatu pracowali 20 godzin przy działaniach związanych z administrowaniem szlakami prowadzonymi przez rekomendujący ich oddział PTTK.Kursanci przyjechali z całej Polski reprezentowali 19 ośrodków. W szkoleniu udział wzięły 33 osoby. 
Kurs rozpoczął się w piątek od części teoretycznej którą przeprowadził przewodniczący KTP ZG PTTK Konrad Majewski. Dotyczyła ona podstawowych informacji dotyczących znakowania szlaków turystycznych w terenie. Wieczorem kursanci integrowali się przy ognisku i gitarze na której grał niezastąpiony Marek Łygas.
Sobotni poranek upłynął kursantom na poznaniu tajników pracy znakarzy szlaków pieszych. Wykład prowadził Konrad Majewski, a część praktyczną Paweł Kowalczyk. Każdy mógł przyjrzeć się sprzętowi i szablonom wykorzystywanym przez znakarzy w terenie. W ramach ćwiczeń każdy uczestnik kursu przygotował szablon, wykorzystywany potem w ramach szkolenia. Kursanci podzieleni na trzy grupy odnowili czerwony szlak pieszy wiodący przez Ośrodek, w którym znajdowała się baza noclegowa kursu. Wieczorem odbył się wyczekiwany egzamin. W komisji egzaminacyjnej pracowali Konrad Majewski, Paweł Kowalczyk, Aleksandra Staszak. Pracowity dzień zakończono przy ognisku.
W niedzielę kursanci dyskutowali o sprawach związanych z odpowiednią dokumentacją szlaków, bazie BEST, wymieniali pomysły i dyskutowali o możliwych rozwiązaniach trudnych sytuacji w pracach znakarzy. Na zakończenie rozdano certyfikaty ukończenia kursu oraz legitymacje znakarzy szlaków nizinnych. Przekazano laskę OWRP Prezesowi Oddziału w Dąbrowie Górniczej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy kursu na jego zakończenie wzięli udział w loterii fantowej, każdy kilkukrotnie mógł sam zdecydować jakie wyposażenie znakarskie chce posiadać. Do wyboru były wkrętarki elektryczne, ośniki, piłki ręczne,pędzle, szpachelki, druciane szczotki i sekatory. W dobrych nastrojach i pełni energii kursanci wrócili do swoich domów.

Opracowała Aleksandra M. Staszak

Strona:  
[ Poprzednia ]           [ Następna ]
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.