W sobotę 24.02.2018 r. grupa 70 turystów wzięła udział w imprezie pn. "Ku Niepodległej przez Puszczę Kozienicką I Rata - zima" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczo - Krajoznawcze Oddział w Kozienicach (PTTK) oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych (KSRH).
Wśród uczestników byli uczniowie zrzeszeni w Szkolnych Kołach Turystyczno-Krajoznawczych przy Publicznych Szkołach Podstawowych w Wólce Tyrzyńskiej, Słowikach i Zajezierzu wraz z opiekunami, uczniowie z PSP Nr 4 w Kozienicach, członkowie KSRH, grupa turystów z Poniatowej, przedstawiciele Lubelskiego Klubu Turystyki Kolarskiej "Welocyped" oraz turyści indywidualni z Kozienic i okolic.
Na wstępie jeden z organizatorów imprezy Maciej Zając z Oddziału PTTK w Kozienicach powitał wszystkich uczestników i przedstawił program oraz zapoznał wszystkich z głównymi zagrożeniami jakie mogą wystąpić na terenach leśnych, zasadami związanymi z poruszaniem po szlakach leśnych i zakazami obowiązującymi na terenie Nadleśnictwa Kozienice. Pierwszym punktem programu była prelekcja przy kościele pw. św. Jakuba w Świerżach Górnych, gdzie przy tablicy upamiętniającą bitwę powstańców styczniowych z dnia 25.03.1863 r. Krzysztof Zając - rzecznik prasowy KSRH przekazał informacje odnośnie przebiegu zwycięskiej bitwy pod Świerżami. Następnie uczestnicy weszli na teren kościoła, gdzie mogli zobaczyć zabytkową drewnianą dzwonnice z XVIII w. a uczniowie PSP Nr 4 w Kozienicach na przykościelnym cmentarzu zapalili znicz. Następnie wszyscy przeszli na cmentarz z I wojny światowej w Świerżach Górnych i zapoznali się z przebiegiem walk, które miały miejsce ponad 100 lat temu. Tym razem uczniowie SKKT w Wólce Tyrzyńskiej zapalili znicz, ku pamięci tych co oddali własne życie za wolną Polskę. Kolejnymi punktami na trasie był rezerwat przyrody "Guść" a następnie po przejściu od startu około 9 km cmentarz ewangelicko - augsburski w Chinowie, skąd uczestnicy przejechali na parking leśny w Maciejowicach, gdzie leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice już rozpalili ognisko i można było upiec kiełbaski i ogrzać się. W odległości około 150 m od parkingu znajdował się kolejny cmentarz z mogiłą poległych w I wojnie światowej, tym razem znicz zapalili przedstawiciele SKKT w Słowikach i Zajezierzu. Na zakończenie odbył się test turystyczno - krajoznawczo historyczny a najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez KSRH, Gminę Kozienice a także PTTK Oddział w Kozienicach. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali przewodnik "Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej gminy Kozienice" a najlepszym w teście album "Kozienice lat wojny i okupacji ...". Przez cały czas była słoneczna przepiękna pogoda a świeży śnieg zrobił nastrój zimowy. Uczestnicy imprezy zdobywali również punkty do odznak turystycznych i krajoznawczych w tym Odznaki Turystyki Pieszej.
Powyższa impreza wpisuje się w hasło programowe PTTK na rok 2018, które brzmi - "Na Szlakach Niepodległości" a także w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Kolejna impreza z cyklu "Ku Niepodległej przez Puszczę Kozienicką II Rata - wiosna" już niebawem.

Z turystycznym pozdrowieniem
Maciej Zając - PTTK Oddział Kozienice

Strona:  
[ Poprzednia ]           [ Następna ]
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.