Szlakiem mjr. Henryka Dobrzańskiego - Hubala

Jednym z rajdów patriotycznych organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie, jest wędrówka piesza poświecona pamięci Henryka Dobrzańskiego. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w sobotę 27 kwietnia br. i wzięło w niej udział 91 turystów z trzech szkół podstawowych : Białaczowa, Miedznej Drewnianej i Żarnowa. Trasa prowadziła drogami publicznymi z Poświętnego przez Anielin do Szańca Hubala k/Anielina czerwonym szlakiem turystycznym ( ok. 5 km ).
arnowski rajd ma już dwudziestotrzyletnią tradycję i jest swoistą lekcją historii w terenie zakończoną złożeniem wieńca przy szańcu. Tu również odbywa się konkurs o Hubalu i jego oddziale. Do konkursu przystąpiło 8 uczestników, po 3 osoby z Białaczowa i Miedznej Drewnianej i 2 osoby z Żarnowa. Odpowiedzi oceniała komisja w składzie: Magdalena Szołowska, Elżbieta Zając i Jolanta Kantor.
Po dwóch seriach pytań wyłoniono grupę finałową, wśród której najlepszą okazała się Aleksandra Kata z Miedznej Drewnianej (I miejsce), dwa kolejne miejsca zajęły uczennice z Białaczowa, Aleksandra Szmitkowska i Natalia Gołąb. Zwyciężczynie wykazały się dobrą znajomością wiedzy związanej z tematyką konkursu historycznego i otrzymały nagrody ufundowane przez O/PTTK w Żarnowie. W imieniu wszystkich uczestników rajdu, trzyosobowa delegacja złożyła wieniec przy szańcu „Hubala”. Turyści uczcili w ten sposób 79 rocznicę śmierci, poległego w tym miejscu w dniu 30 kwietnia 1940 roku Henryka Dobrzańskiego. Zakończenie rajdu było też okazją do wręczenia zdobytych uprzednio odznak turystyki pieszej: brązową otrzymała Aleksandra Stefańska z Miedznej Drewnianej, "popularne": Natalia Gołąb, Kacper Jakubczyk, Anna Pręcikowska i Alicja Jaworska z Białaczowa oraz Katarzyna Bąk, Paulina Rek i Joanna Tuchowska z Miedznej Drewnianej. Odznaki dla najmłodszych „Siedmiomilowe buty” otrzymali: Nikola Taraska i Kamil Sielski z Białaczowa oraz Kamila Stańczyk z Żarnowa. Jak zwykle każdy z uczestników rajdu otrzymał pamiątkową plakietkę , a drużyny dyplomy za udział w tej patriotycznej imprezie.

Włodzimierz Szafiński

Strona:  2 
[ Poprzednia ]           [ Następna ]
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do strony główej KTP  ZG  PTTK E-mail, telefon, fax, adresy ....Napisz do nasPolskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - strona główna

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.